Hıdırellezi karşılarken

İnsanın türlü çaresizlik, güvensizlik ve korkular karşısında teselliye ihtiyaç duymasını anlayışla karşılıyorum da aradığını​ “sorgulama, iman et” diyen dinlerde bulanlara hep şaşırıyorum. Eğer doğayla bağımızı bu kadar koparmamış olsak, istediğimiz her cevabı ondan rahatlıkla alabilirdik. Daha doğrusu sırf bu nedenle, bizden tapınma ya da kölelik beklemeyen, olsa olsa özenli olmaya ve çalışmaya teşvik eden bu bilge öğreticiden bilinçli olarak uzaklaştırılmış olmasak.

Ben çaresiz anlarımda gökyüzüne bakarım hep, bulutların kapkara, çok hareketli ya da yüklü olmalarına aldırmam. Bilirim her türlü bulut geçici, gökyüzüdür kalıcı olan. Kararsız, kaybolmuş, güvensiz hissettiğimde, ağaçlar başlı başına hayat dersidir bana. Ağaç demek, gelişmek, direnmek, kök salmak demektir. Onlar kendi kendine yetebilme becerisini ve bir arada durmanın değerini ve çabasını aynı anda öğretir. Paylaşmanın, yardımlaşmanın, iletişimin göstere göstere yapılanının değil de sessiz ve derinden olanının makbul oldugunu anlatır. Öyle geniş gönüllü olmalısın ki der sana doğa, gövdende yaşayan onlarca organizmaya da, gölgende soluklanan insanlara da yer açabilesin, salıncak kursun çocuklar diye dalını düşünmeden uzatabilesin. Bazen 200 yıl bile sürse seni dirençli ve daha uzun ömürlü kılacak olan bebeklik dönemin, ona katlanacak kadar sabırlı olmalısın, bazen de tomurcuklarını sabahın ilk ışığıyla birden patlatacak kadar atik ve heyecanlı. Başın dimdik, köklerin toprağa sıkı sıkıya bağlıyken, gövden neşeli, esnek ve açık görüşlü olmalı, kırılmamak için rüzgarla birlikte rahatça salınmalı. Baharda yeniden ve daha güçlü tomurcuklanabilmek için her kış yapraklarını döken ağaç, belki ara ara senin de kendini korumaya almaya, içine kapanmaya, durup beklemeye hakkın olduğunu hatırlamanı istiyor. Belki senin gölgenden kurtulup kendi ışığına yol almayı bekleyen cocuğuna yolu açmanın vakti gelmiş de geçiyor. Belki de bu zaman daha yükseğe ulaşmak için biraz ağırlık bırakma, omzundan birkaç yük daha atma zamanıdır…

Hoşgeldin bahar, hoşgeldin Hıdırellez. Bize hep güzelliklerle gel ve senin gelişini her sene daha mutlu, daha coşkulu kutlayabilme şansı getir.

Bahar, Londra

Yorum yapın