Zaman düşer ellerimden yere…

Bugün, eski Türkçede “Sensedim” diye bir kelime olduğunu öğrendim. Susamak gibi, sensiz kaldım, sana hasret kaldım, seni özledim anlamına geliyormuş.

Görmeyelden yüzünü ben ki nigârım, sensedim.. Âh u zâr ile gecer bu rûzgârım sensedim.

Jale Hoca, bu haftaki derste mucize yerine tansık kelimesini kullanmayı tercih ettiğini söylemişti. Tansık… benim dilime uymadı ama Sensedim kelimesini sevdim.

Bugün, hem insanlardan hem kendimden sıkıldım biraz, dedim bir arkadaşıma. İnsanlardan sıkılmama hak verdi ama kendimden sıkılmama neden bulamadı. Ortaçgil o an imdadıma yetişti. “Her şey olur /Her şey büyür / Her şey geçer / Hayat kalır” dı.

Bugün, mor eldivenimin tekini kaybettim. Şimdi yolda boynu bükük eldiven tekini görenler, yine bir eldiven teki vakası, diyecekler. Kurguda işlemeyen klişeler, muhtemelen hayatta işlemeye devam edecekti.

Bugün, yine Ömer’in zoruyla, dün niyet ettiğimiz 2024 hedeflerini düşündüm. Ne de olsa ay böyleymiş, gezenler şöyleymiş, bugünlerde neye niyet edersen çabucak oluverirmiş. Bana ne. Geç olsun da güç olmasın, sağlık olsun, öyküler de yazılırdı bir şekilde.

Bugün, üzerine okuduğum, düşündüğüm ve onarmak için çalıştığım alınganlık meselesi üzerine bir kez daha düşündüm. İnsanların kendi dünyasında nelerle savaştığını bilemeyiz Özlem, kişisel alma, olaylar aksın gitsin. Sen duygusal kadınsın ama uyma kimseye. Sakince olayların içinden geç, dedim kendi kendime. Ne de olsa ay böyleymiş, gezenler şöyleymiş, bugünlerde neye niyet edersen çabucak oluverirmiş. Bir de buna niyet ettim.

Bugün hava buz gibi, işyeri de soğuk ve sinir bozucu. Yine de şikayet diyetime uygun davrandım, bu sefer soğuğa küfretmek yerine, kış mevsimini kış gibi yaşayabilmenin güzelliğine ve 15:50’deki güneş batımının 16.15’e kaymasına sevinmeyi seçtim.

Bugün yine Nina Simone dinledim, ardına da Ortaçgil ekledim.

Zaman düşer ellerimden yere, Oradan tahta boşa, Saatler çalışır izinsiz hep bir sonraya... Ve sen, ben değirmenlere karşı, Bile bile birer yitik savaşçı, Akarız dereler gibi denizlere, Belki de en güzeli böyle…”

belki de en güzeli böyle, Londra

“Zaman düşer ellerimden yere…” üzerine 2 yorum

  1. ‘Kurguda işlemeyen klişeler, muhtemelen hayatta işlemeye devam edecekti.’
    ‘Sakince olayların içinden geç.’
    Çok güzelmiş.

Yorum yapın