1 Mayıs, işçinin, emekçinin ve Ö’lerin bayramı

Neredeyse 7 yıla yaklaşan zorlu, emek isteyen, inişli çıkışlı ama çoğunlukla keyifli bir sürecin ardından, 1 Mayıs 2024 tarihinde, İngiltere resmi olarak ikinci vatanımız oldu. Toplu yapılan seremoniler ileri tarihlerde uygun olduğu için biz iki kişilik özel bir seremoni ile Islington Town Hall- Canonbury Suit’te yemin ettik. Yemin metnini görevliyle birlikte okuyacağımızdan emin olduğumuzdan çok heyecanlanmamıştık. Ancak seremoninin en sonunda karşımıza milli marş söyleme sürprizi çıkınca bayağı şaşırdık. Ömer ciddiyetle işini hakkıyla yapmaya odaklanırken, ben kendimi çoktan melodiye bırakmış, radyoda duyduğum bir şarkıya eşlik eder gibi salınarak marş söylemeye koyulmuştum. Neyse ki bu fasıl kısa sürdü.

Çevremizde pek çok insanla aynı dönemde buraya taşındığımız için seremonilerin çoğu da bizimle aynı döneme denk geldi. Oldukça rahat şartlarda ve pek çok kişinin aşmak zorunda kaldığı bir sürü zorlukla, bir kez bile yüz yüze kalmamış bazı insanların, ne kadar zorlu bir süreçten geçip bu işi başardıklarına dair uzun anlatıları karşısında, gülümsemekten başka bir şey gelmiyor elimden. Ne de olsa, yaşayan değil bunu en süslü halde ifade eden ve satan makbul günümüzde. Sayelerinde bu yazıyı derin ve duygusal bir tondan değil çok daha hafif ve neşeli duygularla yazıyorum.

Her neyse biz kendimize bakalım…Şimdi neredeyse hiç yapmadığım bir şey yapıp bir cümleyle de olsa kendimi öveceğim müsaadenizle. Eğer benim yeniliklere atılmaktaki (deli) cesaretim ve her daim yüreklendirici enerjim olmasaydı, biz bu işe baştan girişemezdik. Yine Ömer’in titizliği, yorulmak bilmez çalışkanlığı ve işini burada sıfırdan inşa etme azmi ve becerisi olmasa bu günlere çok daha sancılı ulaşırdık. Zira kırklı yaşlarının ortalarında iki insanın tüm konforunu, kariyerini ve sevdiklerini geride bırakması ve egolarıyla vedalaşması dışardan kolay görünse de yaşarken o kadar kolay olmuyor.

Sonuç olarak, biz 1 Mayıs gibi anlamlı bir günde, hayatımıza bir sürü kolaylık getirecek bir hedefe daha ulaşmış olduk.

Ne diyelim, sıradaki gelsin o zaman.

1 Mayıs için 2 Mayıs’ta, Londra

foto her daim kutlama yerimiz olan Zen Mondo’dan

“1 Mayıs, işçinin, emekçinin ve Ö’lerin bayramı” üzerine bir yorum

Yorum yapın